Test - potem do usunięcia

autor Joanna Kosińska

Przepiękna, malownicza ścieżka przyrodnicza biegnie dookoła Łopaty Polskiej w uzdrowiskowej części Żegiestowa.
Dziesięć tablic informacyjnych pozwoli poznać wybrane gatunki ptaków zamieszkujących Beskid Sądecki, na terenie którego założono Popradzki Park Krajobrazowy i Ostoję Popradzką (PLH120019), będącą częścią europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000. Ścieżka może być nie lada gratką dla osób interesujących się przyrodą i ptakami w szczególności. 

Więcej

Grant na monitoring powietrza

autor Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa

Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa otrzymało grant 5000 zł na budowę systemu monitoringu jakości powietrza w Żegiestowie. Chodzi o pomiar stężenia pyłów zawieszonych (czyli PM1, PM2,5 oraz PM10).
Planowane działania zakładają instalację 4 czujników z odczytami na bieżąco na samych urządzeniach, serwisach www oraz za pomocą aplikacji na smartfony. Jeden z czujników już od kilku lat działa na Łopacie Polskiej.

Szczegóły wkrótce. Planowanie uruchomienie przed sezonem grzewczym 2020/2021.

Pawle, drogi Pawle

autor Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa

Pawle, drogi Pawle
przyszło się z Tobą pożegnać i złożyć Ci hołd.
Jesteś, byłeś człowiekiem wyjątkowym, naszym przyjacielem, wzorem i drogowskazem. Tak jak "żaden człowiek nie jest samoistną wyspą, stanowi część lądu" tak Ty byłeś częścią nas. Żyłeś w naszej wspólnocie wszędzie obecny a jednocześnie nie rzucający się w oczy, zajęty zbieraniem okruchów historii naszej wsi, skrawków pamięci jej czasu przeszłego.
Pamiętamy Twoje przejęcie przed każdym kolejnym spotkaniem, każdą kolejną rozmową, których owocem były zebrane nowe, nieznane jeszcze pamiątki serdecznie skrywane dotąd przed wzrokiem innych.
"Spieszyłeś się kochać ludzi". Jak nikt inny umiałeś się wkraść w ich łaski, przełamać nieufność, skłonić do zwierzeń. Robiłeś to z tylko Tobie właściwym entuzjazmem.
Zgromadzone przez Ciebie zdjęcia i dokumenty pozwoliły zrealizować dwie niezwykle cenne dla naszego tu istnienia wystawy, i posłużyły do opracowania XX-wiecznych dziejów Żegiestowa i naszego regionu.
Swoim otwarciem na świat i drugiego człowieka zyskałeś sobie rzesze przyjaciół nie tylko tu na miejscu, ale w całym kraju i poza jego granicami.
Pawle, "wielkieś pustki uczynił tym zniknieniem swoim".
Ciągle nie dociera do nas, że nie zobaczymy Twojej sylwetki na rowerze z kamerką na kasku, że nie wyłonisz się zza kolejnego zakrętu na szlak - przecież byłeś stałym elementem ukochanego przez Ciebie krajobrazu. Nałożyłeś na nas poważny obowiązek, postaramy się unieść spuściznę po Tobie.
Czuwaj nad nami i "nie pytaj komu bije dzwon, bije on Tobie".

Cytaty, ks. J.Twardowskiego, J.Kochanowskiego i J.Domme'a. Dziękuję Joannie.


 Pamięci Pawła Dulaka

Narty i rower, tu już nie dla Ciebie,
Już Ci niepotrzebne w nowym domu, w Niebie.
Wędrujesz wolny, nad ziemią wysoko,
Gdzie ani ludzkie ucho, ani oko...

Już nie dla Ciebie doliny i szczyty,
Chwile radości i serca zachwyty,
Żełeś zbyt krótko. Szybko i zachłannie,
Jakbyś przeczuwał, że czasu nie stanie,
Że ta wędrówka na Ziemi to mgnienie.
Stąd tyle pasji i zauroczenie
Ludźmi, przyrodą, którą Bóg nas darzy,
Żebyśmy mogli cieszyć się i marzyć.

Teraz Twe oczy w jasnych barwach świtu
Niebu wieczności przydają błękitu.
Lecz nasze oczy już Cię nie zobaczą...

Piękny człowieku, słyszysz? góry płaczą.

                                        Barbara Paluchowa, 5 stycznia 2019

 

 

Pogrzeb Pawła Dulaka

autor Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa
Pogrzeb naszego przyjaciela Pawła Dulaka odbędzie się w środę, 23. stycznia.
Różaniec i msza święta w o godz. 12.30 w kościele w Żegiestowie.
Po nabożeństwie odprowadzenie zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

Pogaduchy i wspomnienia

autor Paweł Dulak, Bożena Szczepaniak

Pogaduchy i wspomnienia czyli Żegiestów zatrzymany w kadrze i w pamięci – takim tytułem zostało opatrzone spotkanie seniorów z Żegiestowa zorganizowane w marcu 2018 r. przez Bibliotekę Publiczną MIGU Muszyna – Filię w Żegiestowie i Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa. Wspólne, ciepłe i serdeczne chwile pełne wspomnień, opowieści z lat dzieciństwa i młodości naszych miłych gości, oglądanie starych fotografii i zdjęć z rodzinnych albumów , chwile wzruszeń, śmiechu i refleksji - w taki oto sposób można podsumować nasze spotkanie.

Więcej

Pożegnanie

autor Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa

black ribbon1 150x150Z żalem informujemy, że nagle odszedł od nas nasz przyjaciel Paweł Dulak.
Wielki miłośnik Żegiestowa, bezinteresowny społecznik autor wielu zdjęć, organizator wystaw i skarbnica wiedzy o naszej miejscowości.
Jego osobę i to co robił zachowamy w naszej pamięci na zawsze.

Kamera on-line w Żegiestowie

autor Greg Marsden

Podłączyliśmy działającą już kilka lat kamerę internetową pokazującą Poprad na Łopacie Polskiej.
Urządzenie zainstalowane jest nad wlotem słowackiej elektrowni wodnej Sulin. Obraz odświeżany jest co minutę od godz. 6 do 20. Kamera nowa nie jest stąd obraz jakości średniej. W przygotowaniu jeszcze jedna.
Przejdź do podglądu

Zatrzymane w kadrze cz. II

autor Greg Marsden

Zapraszamy na II edycję wystawy Zatrzymane w kadrze. Historia Żegiestowa na starych fotofrafiach. Otwarcie wystawy 26 kwietnia 2018 r. o godz. 17 w Bibliotece Publicznej w Żegiestowie (budynek szkoły).
Kustoszem jest nieoceniony Paweł Dulak. Organizatorami Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa oraz Biblioteka Publ. Muszyna filiwa w Żegiestowie.

Klub Aktywnego Seniora

autor Lidia Łukasik

Fundacja Inicjatyw Oświatowych otrzymała dofinansowanie w konkursie ASOS 2018 na realizację projektu Klub Aktywnego Seniora.
Projekt przewiduje integrację wewnątrz- i międzypokoleniową poprzez wspólne działania ludzi starszych 60+ oraz dzieci w wieku 7-12 lat będącymi  mieszkańcami Żegiestowa oraz okolic. Wspólne działania będą mały na celu łączenie pokoleń i pokazywanie możliwości twórczego spędzania czasu i aktywnej integracji, jak również wzajemne uczenie się od siebie. Będą one obejmowały różnorodne formy aktywności: aktywność kulturalną (wyjazdy do teatru, kina, filharmonii), sportowo-rekreacyjną, warsztaty kulinarne, zajęcia teatralne i komputerowe, które pozwolą na rozwijanie różnorodnych zainteresowań i pasji. Pomysł na działania projektowe zrodził się w trakcie wspólnych spotkań w ramach realizacji projektu Uniwersytet Wolnego Czasu realizowanego w 2017 r.

Zapraszamy do udziału w projekcie. Bliższe informacje w Bibliotece Publicznej w Żegiestowie.

Zebranie wiejskie

autor Jerzy jędrys (ze zmianami red.)

Na zebraniu wiejskim 18 marca 2018 r. w szkole w Żegiestowie przedstawiono dokonane i planowane inwestycje w Żegiestowie oraz przegłosowano zmiany w statucie Sołectwa. W spotkaniu uczestniczył Burmistrz Muszyny Jan Golba, który z uznaniem wyraził się o działaniach podejmowanych przez naszą społeczność.

Młodzi ilustratorzy

autor Bożena Szczepaniak

Biblioteka Publiczna MiGU Muszyna – Filia w Żegiestowie, zorganizowała dla dzieci i młodzieży warsztaty plastyczno – literackie pod hasłem rysunku, malowania, tworzenia ilustracji do bajek, baśni, opowiadań od pokoleń lubianych i cenionych. Motywem przewodnim, oczywiście , była zima i jej niewątliwe zalety, nie brakło księżniczek i książąt z zaczarowanych krain, Królewicza i gęsiarki, złotego ptaka, Calineczki, Pinokia, Kubusia Puchatka, Myszki Miki i wielu innych książkowych ulubieńców.